top of page

SEBEKRITIKA A SEBEDISCIPLÍNA

Vlastnost, která mě provází celým mým životem. Možná jsem se s ní už narodila, možná jsem ji získala přístupem a výchovou mých rodičů.


Sebekritika je skvělá v tom, že nás motivuje dělat věci stále lépe a lépe. Je to takový vnitřní motor, co nás neustále popohání a bez ní bych nikdy nebyla tam, kde jsem teď.

Bohužel má i spoustu nevýhod a může v nás vyvolávat stres, pocit neúspěchu, frustraci a s tím spojené deprese. Ať uděláme cokoliv sebelíp a dosáhneme věcí, kterých by nikdo jiný nedosáhl, cítíme se neuspokojení a stále nejsme na tom vrcholu, kde bychom chtěli být (i když tam už dávno jsme). Neustále v nás budí pochybnosti, a to jak v tom, co děláme, tak i v tom, jak vypadáme.

Býváme to většinou my, ženy, kdo se dívá do zrcadla a vzdychá s plnou skříní hadrů, že nemáme co na sebe, že jsme moc tlusté, moc hubené, moc malé, moc vysoké, černobílé, proužkované, puntíkaté... V tomto hledisku bychom se občas mohly inspirovat naším protějškem, který naopak stojí před zrcadlem předvádíc nám svá těla plná svalů, i když realita je trochu jinde (haha 😃). No nemám pravdu?


Kolikrát v životě už jsem si položila otázky typu: Jsem dostatečně dobrá v tom, co dělám? Neměla jsem to udělat jinak? Lépe? Čím jsem starší, tím více se snažím s touto vlastností žít a pracovat s ní. Snažím se vnímat věci tak, jak jsou, i když při mé duši snílka je to poměrně náročné. Vždy pro mě bylo těžké přijímat pochvalu, protože v době mého dospívání jsem jí příliš nedostávala. O to víc si teď cením hezkých a milých slov a snažím se skládat pochvalu i druhým, protože vím, jak moc mi vřelá a vlídná slova pomohla.

Pokud zrovna něco takového prožíváš, jsi příliš sebekritický/á a máš pocit, že nikdy nedosáhneš TOHO cíle, kterého bys chtěl/a, zkus se pochválit za tu cestu, co jsi už jen pro ten samotný cíl ušel.


Zkus se sám pochválit za to, co vše jsi překonal/a.


Raduj se z maličkostí.


Z toho, že zrovna svítí slunce.


Z toho, že ses na někoho usmál/a.


Z toho, že jsi.83 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page